Żabki

Dzieci z grupy Żabki brały udział w kilku konkursach. Żabki przygotowały się do IX Warszawskiego Przeglądu  Twórczości Dzieci i Młodzieży Debiuty online ,, Na Brożka” 2024. Do przeglądu przygotowaliśmy piosenkę  i inscenizację ,, Pobudka z ogródka”. Judytka – Pani Wiosna budziła leniwe kwiatki. Do  Przeglądu Bielańskich Przedszkoli ,,Taneczna Karuzela” był przygotowany bajkowy taniec   ,, Spotkanie Dam i Rycerzy” .  Wzięliśmy również udział w konkursach plastycznych ,, Z Chotomską przez świat” recytatorsko- plastyczny w którym Gosia zajęła pierwsze miejsce  oraz  Ula przygotowała pracę do konkursu plastycznego ,,Malarstwo Tadeusza Makowskiego widziane oczami dziecka”, był to Chłopiec z bocianem . Cała grupa brała udział w konkursie ,, Bingo – wiem jak zdrowo żyć”. W czwartek było podsumowanie konkursu, w którym uczestniczył Julek i Ula. Żabki otrzymały matę animacyjną do zabaw oraz książki.

W środę 15 maja dzieci z grupy Żabki były na wycieczce w Kawęczynie -  ,,Malowana Zagroda”. Pogoda wyjątkowo nam dopisała, było piękne słońce bez upału. Program wycieczki zawierał liczne atrakcje.  Wycieczkę rozpoczęło  staropolskie powitanie chlebem. Gospodarz w tradycyjnym stroju ludowym powitał uczestników wycieczki  i zaprosił do gospody na słodki poczęstunek: drożdżówkę i herbatę. Następnie poszliśmy  na spacer do lasu gdzie oglądaliśmy starą kapliczkę oraz stado danieli. Zwiedzaliśmy również wodny młyn oraz dawną szkołę. Dużą atrakcją była przejażdżka zadaszonym wozem traperskim, podczas której śpiewaliśmy piosenki, graliśmy na instrumentach oraz podziwialiśmy okolicę. Po powrocie zostaliśmy zaproszeni do kuźni  gdzie mogliśmy oglądać pracę kowala oraz wybijanie monety pamiątkowej. Po tylu atrakcjach zasłużyliśmy na poczęstunek, pod zadaszoną wiatą, składający się z kiełbaski z grilla oraz herbaty. Po posiłku zwiedzaliśmy  starą wiejską zagrodę z izbą etnograficzną. Dzieci mogły poznać wyposażenie starej izby oraz sprzęt rolniczy. Ostatnim  punktem programu były zajęcia w piekarni. Dzieci poznały całą drogę produkcji chleba od ,,ziarenka do bochenka” z pokazem przygotowania chleba do wypieku, w którym mogły uczestniczyć i pomagać. Na zakończenie wycieczki tańczyliśmy na dyskotece oraz bawiliśmy się na boisku piłkami do skakania. Wycieczka do Kawęczyna była bardzo ciekawa, dzieci mogły poznać życie ludzi na dawnej mazowieckiej wsi oraz przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Małgosia Szulfer zajęła I miejsce w  Ogólnopolskim konkursie plastyczno- recytatorskim  „ Z Chotomską  przez świat”. Małgosia przygotowała recytację wiersza Wandy Chotomskiej ,, Motyl” oraz wykonała pracę plastyczną -  ilustrację wiersza. Jest to duże osiągnięcie Małgosi z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów.

 • Poznawanie wystroju teatru (kasa, widownia, scena, kurtyna) oraz ludzi tam pracujących (aktor, reżyser, scenograf).
 • Przypomnienie  zasad właściwego zachowania się w teatrze, filharmonii, operze itp.
 • Dzielenie się swoimi odczuciami na temat obejrzanego przedstawienia;
 • Dostrzeganie różnic pomiędzy kinem a teatrem.
 • Zapoznanie z polskimi banknotami i monetami.
 • Nazywanie kolejno pór roku, dni tygodnia;
 • Poznawanie warunków niezbędnych do rozwoju zwierząt; poznanie wybranych zwierząt egzotycznych.
 • Poznawanie wybranych owoców egzotycznych.
 • Utrwalenie wyglądu i nazw  figur geometrycznych.
 • Obserwowanie, w sposób bezpośredni lub pośredni, zmian zachodzących w przyrodzie w wybranych środowiskach (np. w lesie, na łące).
 • Obserwowanie roślin, zwierząt przy użyciu lupy, np. owadów, płazów.
 • Poznawanie wybranych owadów np. pszczół, mrówek, ich pożyteczności dla przyrody i ludzi.
 • Mówienie z pamięci wierszy, rymowanek, piosenek w połączeniu z ruchem, obrazem, dźwiękiem.
 • Dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie, np. o sposobach wspólnego spędzania czasu, pojawienie się nowego dziecka.
 • Szanowanie domowników, ich przyzwyczajeń, nieprzeszkadzanie im w pracy, wypoczynku.
 • Opisywanie wyglądu rodziców, dostrzeganie ich charakterystycznych cech (wygląd, charakter).
 • Określanie czynności domowych wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny.
 • Wyodrębnianie w słowach sylab, określanie ich kolejności; dzielenie słów na sylaby; liczenie sylab w słowach; tworzenie słów rozpoczynających się, kończących się daną sylabą.
 •  Wykonywanie ćwiczeń rozwijających orientację przestrzenną (przygotowanie do czytania od lewej strony do prawej).
 • Wspólne z nauczycielem czytanie tekstów obrazkowo-wyrazowych (nauczyciel czyta tekst, dzieci podają nazwy obrazków).
 • Utrwalanie   zapisu graficznego poznanych liter.
 • Utrwalenie zapisu graficznego poznanych liczb od 0 do 10. Doskonalenie liczenia w zakresie 10.
 • Bezpieczne korzystanie ze sprzętu sportowego, urządzeń znajdujących się na placu zabaw.

 

Tematy do realizacji :

1. Puk, puk, to ja sztuka.

2. W świecie zwierząt.

3. Co w trawie piszczy.

4. Moja mama i mój tata.

30 kwietnia Żabki wzięły udział w zajęciach Dziecięcej Akademii Sportu na AWF-ie, podczas których rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych. Bawiliśmy się w berka, pajączki, dentystę, zbijaka, wzięliśmy udział w wyścigach z przenoszeniem materacy. Straciliśmy mnóstwo energii przy tym świetnie się bawiąc.

W piątek wybraliśmy się również do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 26. Żabki oglądały księgozbiory biblioteczne, dowiedziały się jak korzystać z biblioteki i jakie książki można w niej wypożyczyć. Przemiła pani bibliotekarka opowiedziała nam jak powstają książki, przeczytała książeczkę interaktywną, dzięki czemu świetnie się bawiliśmy, mieliśmy okazję zobaczyć teatrzyk kamishibai „Groszek” oraz obejrzeć przeróżne, nie tylko tradycyjne książki.

26 kwietnia w naszym przedszkolu gościł niezwykły gość kangur Bogdan. Żabki były zachwycone widokiem najprawdziwszego kangurka, którego mogły nie tylko obserwować ale i pogłaskać. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat życia, żywienia i zwyczajów małego kangurka. Najbardziej zaskoczyło nas, że kangurki po urodzeniu są wielkości jajka niespodzianki. Spotkanie z Bogdanem było dla nas niezwykłym doświadczeniem.

W poniedziałek Żabki odwiedziła przedstawicielka Straży Miejskiej. Pani strażniczka zaprezentowała nam swój mundur, zwracając uwagę na jego charakterystyczne elementy, pokazała narzędzia swojej pracy. Na podstawie obrazków i opowiadana dowiedzieliśmy się czym zajmują się strażnicy miejscy i kiedy należy prosić ich o pomoc. Utrwalaliśmy numer alarmowy 112 poprzez naukę krótkiej rymowanki połączonej z pokazywanie elementów twarzy: usta, nos, oczy.

19 kwietnia Żabki wybrały się na wycieczkę do Lasu Bielańskiego, gdzie podczas spaceru z przewodnikiem Lasów Miejskich poszerzały swoją wiedzę na temat roślinności i zamieszkujących tam zwierząt, poznały zwyczaje dzików, oglądały stare dęby, obserwowały budzącą się na wiosnę przyrodę. Była to też świetna okazja do praktycznego zastosowania wiedzy dotyczącej zasad zachowania w lesie i szanowania przyrody, którą dzieci zdobywały przez cały poprzedzający wycieczkę tydzień realizując temat „Dbamy o przyrodę”.
22 kwietnia Żabki obchodziły Dzień Ziemi. Dzieci doskonale wiedzę jak dbać o naszą planetę: segregując śmieci, oszczędzając wodę i prąd, nie śmiecąc, dbając o przyrodę wokół siebie. Bawiły się przy piosence „Ziemia wyspa zielona”, wykonały opaski uśmiechniętej Ziemi, ćwicząc przy tym wycinanie, które wykorzystały do zabaw muzyczno – ruchowych.

W ubiegłym tygodniu Żabki poznały zwierzęta hodowane w gospodarstwach wiejskich oraz pracę rolników. Wszystkie zwierzęta podzieliliśmy na ptaki i ssaki. Oglądaliśmy zdjęcia zwierzą i ich młodych, rozpoznawaliśmy je po wydawanych odgłosach, próbowaliśmy je naśladować. Rozmawialiśmy również o tym dlaczego hodujemy zwierzęta oraz o  jak ważna jest praca rolnika.  Dzieci dowiedziały skąd bierzemy mąkę do pieczenia chleba oraz poznały drogę mleka od krowy do mleka w kartonie w sklepie. W ubiegłym tygodniu dzieci zapoznały się z zapisem graficznym litery F, f. Wykonały pracę plastyczną Kura i kurczęta.

Dużą atrakcją dla dzieci było otwarcie piaskownic. Przez pierwsze dni Żabki z chęcią bawiły się piaskiem przekopując całą piaskownicę.

Na naszej tablicy grupowej można obejrzeć wystawę zdjęć, które dzieci dostarczyły na konkurs fotograficzny.

Strony