ŻabkiW minionym tygodniu nastąpiło również rozstrzygnięcie dzielnicowego konkursu "Dzieci z bielańskich przedszkoli tworzą Przedszkolną Książkę Kucharską". Żabki są współautorami książki z przepisami - nasz przepis na "Marchewkowe Muffinki" pięknie prezentuje się w nowo powstałym dziele :-). Oprócz egzemplarza książki dostaliśmy również od organizatorów dyplom oraz nagrody. 

 

          W poprzednim tygodniu rozmawialiśmy na temat łąki i jej mieszkańców. Nazywaliśmy rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąkę, m.in. owady. Poznaliśmy cykl rozwojowy motyla i żaby na podstawie historyjek obrazkowych.
            Bawiliśmy się przy piosenkach "Karuzela na łące" oraz "Jak powstaje miód". Rozwijaliśmy kompetencje matematyczne podczas ćwiczeń z figurami geometrycznymi oraz dzięki zabawie "Liczymy kolorowe motyle".
            Dowiedzieliśmy się jakie znaczenie ma barwa ochronna dla zwierząt, na podstawie opowiadania H. Bechlerowej "O żabkach w czerwonych czapkach". Naszą salę zdobią wykonane przez Żabki prace plastyczne: praca grupowa "Kolorowa Łąka" stworzona wg pomysłów dzieci oraz "Łąka wiosną" - prace malowane farbami przy użyciu palców.
             Żabki z wielkim zainteresowaniem i uwagą brały udział w zajęciach o pszczołach. Rozmawialiśmy o ich życiu, ich ważnej roli w przyrodzie, a także o pracy pszczelarza.
W minionym tygodniu zgłębialiśmy wiedzę na temat zwierząt z wiejskiego podworka. Żabki wysłuchały wiersza L. Łącz "Wesołe podwórko", bawiły się przy piosence "Na podwórku", a także wykonywały ćwiczenia klasyfikacyjne "Dorosłe zwierzęta i młode zwierzęta". Przedszkolaki poznały również nazwy domów zwierząt żyjących na wiejskim podwórku oraz określały korzyści wynikające z hodowli zwierząt dla człowieka. 
Żabki rozwijały tez umiejętności liczenia w zakresie dziesięciu, a także ćwiczyły motorykę małą wykonując różne prace plastyczne. 
5 maja obchodzilismy wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Strażaka. Temat strażaków wzbudził u dzieci niemałą fascynację, i nie ma co im się dziwić! Strażacy to bardzo odważni ludzie i chyba najbardziej lubiana "służba alarmowa" na świecie.
Żabki miały okazję przypomnieć sobie jak ważna jest praca strażaków i jak wielki należy im się szacunek. W tym dniu dzieci utrwaliły również najważniejsze numery alarmowe i dzielnie pokonywały specjalny tor przeszkód.
 1. Poszerzanie wiedzy na temat zwierząt żyjących na wiejskim podwórku. Ćwiczenia ortofoniczne - rozróżnianie i naśladowanie głosów wydawanych przez zwierzęta hodowane na wsi. Zapoznanie z rodzinami zwierząt – nazywanie rodziców i ich dzieci. Określanie korzyści wynikających z hodowli zwierząt dla człowieka.
 2. Poznawanie wybranych owadów np. pszczół, mrówek, ich pożyteczności dla przyrody i ludzi. Poznawanie etapów rozwojowych wybranych zwierząt np. żaby, motyla.
 3. Przybliżanie wiadomości na temat wybranych zawodów, nazywanie zawodów związanych ze zdarzeniami, w których uczestniczy dziecko, takich jak wyjście na zakupy, koncert, pocztę.
 4. Poszerzanie zasobu słownictwa o nazwy zawodów wykonywanych przez rodziców.
 5. Okazywanie przywiązania do rodziny, nawiązywanie serdecznych kontaktów z rodzeństwem; dostrzeganie i rozumienie potrzeb innych członków rodziny.
 6. Określanie kierunku pisania (rysowania) – od lewej strony linii do prawej i od góry kartki do dołu.
 7. Nabywanie płynności ruchów rąk (np. w toku swobodnych ruchów tanecznych, gimnastycznych ćwiczeń ramion, zadań plastycznych wymagających zamalowania dużych przestrzeni kartki).
 8. Doskonalenie umiejętności dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych.
 9. Prawidłowe posługiwanie się liczbami w aspektach kardynalnym i porządkowym.
 10. Rozwijanie myślenia logicznego poprzez: analizowanie, syntezowanie, porównywanie, klasyfikowanie, rozwiązywanie zagadek logicznych, rebusów.

Tematy kompleksowe:

 1. Nowinki z wiejskiego podwórka.
 2. Wiosna na łące.
 3. Poznajemy różne zawody.
 4. Nasi kochani rodzice.

29.04 2021r. Żabki obchodziły Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym dniu dzieci wybrały się w międzynarodową podróż po różnych krajach świata. Obejrzały film o tańcach narodowych. Dzięki niemu poznały m.in polski taniec narodowy - mazur.
Tego dnia dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły również w zajęciach tanecznych, podczas których tańczyły m.in walca, rumbę, sambę, a nawet break dance :) 
Taneczne zabawy utwierdziły nas w przekonaniu, że taniec to nie tylko ruch, ale przede wszystkim radość!
"Jestem Polakiem i Europejczykiem" - tak brzmiał temat minionego tygodnia. Dzieci podczas zajęć utrwalały znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła.
Żabki poszerzyły także wiedzę na temat polskich miast oraz stolicy. Przypomniały sobie i poznały nowe legendy, takie jak o poznańskich koziołkach czy warszawskiej Syrence.
Rozmawialiśmy również o przynależności Polski do Unii Europejskiej, oglądaliśmy mapę Europy, wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących wybranych krajów europejskich.
Dzieci w tym tygodniu poznały kolejną literę alfabetu - "F,f". Podczas zabaw doskonaliły też umiejętności matematyczne, takie jak przeliczanie, klasyfikowanie.

W poniedziałek 26 kwietnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "Pacynki, kukiełki, marionetki, czyli bawimy się w teatr”, na który wpłynęło 21 prac. Na początku Żabki zaprezentowały przedstawienie kukiełkowe "Na straganie", a następnie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, na zakończenie zaś dzieci zaprezentowały swoje wspaniałe prace. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności.

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Żabki przypomniały sobie jak powstają książki, jak o nie dbać, wiedzą również czym różni się biblioteka od księgarni. Dzieci oglądały interesujące je książki, porządkowały książki w kąciku oraz układały ilustracje znanych bajek z części.

22.04.2021r. obchodziliśmy święto naszej planety. Z tej okazji obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Kosmolenie ratują Ziemię”. Przedstawienie bardzo nam się podobało – było zabawne, a zarazem pouczające. Dzięki niemu Żabki dowiedziały się o negatywnych skutkach działań człowieka (produkowanie dużej ilości odpadów, spalanie śmieci, zanieczyszczanie wody), a także jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

Podczas zabawy dydaktycznej pt. „Segregujemy śmieci” dzieci miały okazję poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat segregacji właściwej segregacji odpadów.Z okazji Dnia Ziemi Żabki wykonały również pracę plastyczną pt. „Nasza Planeta Ziemia”, a także bawiły się przy piosence „Ziemia  - Zielona wyspa”.

Strony