Żabki

W piątek 13 maja odwiedziła nas Mama jednej z naszych koleżanek, która przyszła opowiedzieć nam o swoim zawodzie. Okazało się, że nasz gość jest rzecznikiem prasowym firmy medycznej. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się osoba na takim stanowisku i sami mogliśmy wystąpić w roli rzecznika prasowego odpowiadając na pytania. Wiemy już, że jest to bardzo opowiedzialna praca, ponieważ rzecznik odpowiada za informacje na temat firmy, którą reprezentuje i które przedostają się do mediów. Na koniec zajęć uznaliśmy, że każdy z nas czasami wciela się w rolę rzecznika naszej Żabkowej grupy i że całkiem nieźle nam to wychodzi :) Nasz gość przeczytał nam jeszcze kilka krótkich opowiadań z bardzo ciekawej książki "Bon czy ton savoire vivre dla dzieci" z której dowiedzieliśmy się jak zachowywać się w różnych sytuacjach. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i zapraszamy ponownie!

Temat: Łąka w maju bardzo nam się spodobał, ponieważ wiązał się z ogromną ilością kolorów, obserwacją przyrody i duuużą ilością wyjść na przedszkolny plac zabaw. Obserwacje rozpoczęliśmy od poszukiania mrówek, motyli, kowali bezskrzydłowych itp. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych związanych z tematem, utrwaliliśmy rozwój motyla oraz nazwy różnych mieszkańców łąki. Wykonaliśmy piękne motyle metodą odbijania farby, łąkę w maju malując palcami oraz motyle, biedronki i osy na łące. Ostatnia praca wymagała od nas twórczego podejścia i kształtowała naszą wyobraźnię. . Praca techniczna natomiast wymagała od nas wykonania zadania według instrukcji i tak powstały motyle, które poruszały skzydłami. Podczas zajęć edukacyjnych rozwiązywaliśmy zagadki, a jako podsumowanie i utrwalenie wiadomości obejrzeliśmy krótki film. Z chęcią również obejrzeliśmy gniazdo bociana on-line w którym były jaja. Postanowiliśmy że raz na jakiś czas będziemy do niego zaglądać, żeby zobaczyć czy już wykluły się młode bociany. Na zakończenie tematu układaliśmy puzzle również związane z tematem łąki, poznając nazwy charakterystycznych kwiatów dla danego miejsca.

12 maja w czwartek wybraliśmy się do Kina za Rogiem na bajkę "Raya i ostatni smok", która opowiadała o przygodach księżniczki z królestwa Kumandra, usiłującej odnaleźć ostatniego smoka. To animacja, która przez zabawę przekazała nam warte do pielęgnowania wartości.

9 maja Żabki wzięły udział w zajęciach w ramach Dziecięcej Akademii Sportu, które odbywają się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Pod okiem trenera judo, przypomnieliśmy sobie zasady panujące na macie, komendy które poznaliśmy na wcześniejszych zajęciach i kilka zabaw ruchowych.

Już kolejny raz Żabki wzięły udział w zajęciach Przygoda z książką - czytamy i twórczo działamy. Zajęcia odbyły się 9 maja i tym razem rozmawialiśmy o domach oraz o tym, z czym nam się kojarzą. Pani przeczytała nam fragment książki "Mój dom", a następnie pokazała kilka ciekawych ilustracji z książki "D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji". Kolejną częścią zajęć były zajęcia twórcze, podczas których w małych grupach mogliśmy stworzyć swoje wymyślone domy. Do wykorzystania mieliśmy różnego rodzaju materiały plastyczne oraz kartonowe pudełka. Zajęcia bardzo nam się podobały i chętnie wracaliśmy do naszych budowli w chwilach zabawy co i rusz dodając jakieś nowe elementy wystroju.

Żabki 4 maja gościły Tatę jednej ze swoich koleżanek z grupy. Jak się okazało zaproszony gość okazał się fizjoterapeutą. Dowiedzieliśmy się, że jest to osoba która musi się bardzo dużo uczyć i która za pomocą odpowiedniej gimnastyki oraz zabiegów przywraca sprawność ruchową pacjenta, łagodzi dolegliwości bólowe i podnosi sprawność fizyczną organizmu. Z zaciekawieniem słuchaliśmy jak nasz gość opowiadał do czego służą mu wszystkie rzeczy, ktgóre ze sobą przyniósł, podczas gdy my mogliśmy je dotykać i oglądać z bliska. Każdy z nas mógł również skorzystać z prywatnych masaży, a kolejkom nie było końca! :) Najwięcej radości sprawiło nam jednak sprawdzenie wytrzymałości przenośnego łóżka, które Tata Wiktorii miał ze sobą. Potwierdzamy, że łóżko dało radę i wytrzymało nasz ciężar. Bardzo dziękujemy za wizytę! Bawiliśmy się świetnie, a przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

Na początku maja, Żabki przypominały sobie wiadomości związane z Warszawą i Polską. Poznaliśmy legendę o powstaniu naszego miasta, a pracą plastyczną którą wykonaliśmy była Syrenka - herb Warszawy. Pracę tworzyliśmy korzystając z techniki, która idealnie ćwiczy mięśnie rąk, czyli wyklejaliśmy kontury kuleczkami z krepiny. Uczyliśmy się również co to są banknoty i monety, jakie w Polsce mamy nominały oraz jak rozmieniać pieniądze. Podczas zabawy utrwalaliśmy zdobytą wiedzę i chętnie tego dnia bawiliśmy się korzystając z zabawkowych pieniędzy. Przy temacie związanym z Polską utrwalaliśmy symbole narodowe, sprawdzaliśmy gdzie Polska leży na mapie Europy, z czego słyną niektóre miasta i państwa oraz poznaliśmy naszych sąsiadów.

Zadania do realizacji:

 • Rozwijanie mowy.
 • Zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
 • Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.
 • Doskonalenie umiejętności liczenia poprzez zabawy matematyczne.
 • Przedstawianie działań w zapisie.
 • Porównywanie ilości płynów w dwóch różnych butelkach za pomocą wspólnej miary.
 • Poznawanie miary płynów.
 • Zapoznanie z sześcianem.
 • Rozwijanie umiejętności szeregowania.
 • Wskazywanie różnic między miastem a wsią.
 • Poznawanie nazw pobliskich ulic.
 • Rozwijanie sprawności manualnej i pomysłowości dzieci poprzez ćwiczenia plastyczne i grafomotoryczne.
 • Kształtowanie poczucia przynależności narodowej.
 • Poznawanie historii powstania Warszawy.
 • Zapoznanie z herbem swojej miejscowości.
 • Zapoznanie z wyglądem mapy Polski.
 • Zapoznanie z nazwami państw należących do UE.
 • Poszerzenie wiedzy dotyczącej różnych zawodów, poznanie nazw wybranych, ginących zawodów.
 • Poznanie zawodów wykonywanych przez rodziców.
 • Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny.
 • Nauka wierszy i piosenek.
 • Rozwijanie sprawności ruchowej, koordynacji i spostrzegawczości.
 • Rozwijanie sprawności fizycznej.
 • Kształtowanie poczucia rytmu i rozwijanie umiejętności wokalnych.
 • Utrwalenie nazw i wyglądu wybranych owadów, poznanie ich pożyteczności dla przyrody i ludzi.
 • Dostrzeganie piękna majowej przyrody.
 • Zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi na łące oraz rosnącymi tam roślinami.
 • Obserwowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku.
 • Zabawy na świeżym powietrzu.
 • Rozwijanie słuchu fonematycznego.
 • Zachęcanie do sprawiania bliskim przyjemności.
 • Zachęcanie do wspólnej zabawy z rodzicami.

Tematy kompleksowe:

 1. Moja miejscowość, mój region.
 2. Moja ojczyzna.
 3. Łąka w maju.
 4. Święto rodziców.

Po krótkiej przerwie 11 kwietnia wybraliśmy się na AWF w ramach Dziecięcej Akademii Sportu. Tym razem poznaliśmy dyscyplinę sportową – rugby. Niestety pogoda uniemożliwiła nam zajęcia na boisku, więc podczas zajęć ogólnorozwojowych na sali, kształtowaliśmy naszą szybkość, siłę, zręczność, koordynację oraz orientację przestrzenną podczas gier i zabaw ruchowych. Było również kilka rywalizacji grupowych gdzie dziewczynki mierzyły się z chłopcami. Zajęcia bardzo nam się podobały i już nie możemy się doczekać kolejnych!

Żabki na początku kwietnia poznawały życie ptaków. Zapoznały się ze sposobami budowania gniazd, a podczas zabaw w ogrodzie obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Przypomnieliśmy sobie również produkty otrzymywane od zwierząt z wiejskiego podwórka i utrwaliliśmy nazwy zwierząt. Wykonaliśmy pracę plastyczną dotyczącą tematu i tak powstały piękne świnki, kurki, kurczaki, krówki i owieczki. Poznaliśmy narzędzia ogrodnicze potrzebne na wsi i sposoby ich zastosowania.

Przed zbliżającymi się świętami poznawaliśmy tradycje i zwyczaje z nimi związane. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych, a podczas zajęć obejrzeliśmy krótki filmik edukacyjny na temat świąt, który był podsumowaniem naszej zdobytej wiedzy. Przez cały czas dbaliśmy o nasz ogródek na oknie, dosiewając coraz to nowe rośliny. Tym razem była to rzeżucha. Uczyliśmy się piosenki "Wydmuszki i brzuszki", ale najbardziej jednak podobały nam się poszukiwania drobnych prezentów zostawionych przez zajączka dla nas na placu zabaw!

Początek kwietnia zrobił nam psikusa, a my korzystając z tej jakże "wiosennej" pogody chętnie ulepiliśmy bałwana i rzucaliśmy śnieżkami do celu ;)

Strony