Słonka

Pierwszy śnieg za oknem, zmiana wystroju sali, wycinanie gwiazdek, zbieranie ozdób do pierniczków i pomarańczy do suszenia, uczenie się piosenek na powitanie Mikołaja, to wszystko mówi nam, że nadchodzi zima i święta. Już zaczynamy czuć ten klimat. A w ostatnich dniach listopada świętowaliśmy Dzień Piżamy i Dzień Misia oraz uczestniczyliśmy w zajęciach Labo Odkrywcy. W piżamach i zajadając smakołyki oglądaliśmy bajki jednocześnie nie zapominając w jakim celu ten dzień został ustanowiony. Z okazji święta ulubieńca wszystkich dzieci wykonaliśmy portrety Misiów, a na zajęciach badawczych Pani naukowiec wraz z Labolkiem tłumaczyła nam skąd bierze się prąd, i które materiały i substancje go przewodzą.

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest być życzliwym i dobrym dla innych. Słonka wymieniały przykłady okazywania życzliwości. Wykonywaliśmy ,,Ordery”, które dzieci mogły wręczyć wybranej osobie.

22 listopada świętowaliśmy Dzień Kredki. Rozmawialiśmy o kredkach, których dzieci potrzebują do rysowania, za pomocą których mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą. Uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno – ruchowych przy piosence pt: ,,Kolorowe kredki'. Słonka w tym dniu postanowiły szczególnie zadbać o swoje kredki: poukładać je w piórnikach oraz zatemperować. Następnie dzieci kolorowały ilustracje przedstawiające kredki.

24 listopada mieliśmy zajęcia Zumby. Dzieci z radością wykonywały prezentowane przez Panią instruktor ekspresje ruchowo – taneczne do muzyki.

W tym dniu do naszego Przedszkola zaproszony został Pan Iluzjonista, który zaprezentował wszystkim dzieciom pokaz iluzji. To był wspaniały występ. Dzieci same mogły poczuć się iluzjonistami asystując na scenie.

We czwartek 16 listopada uczestniczyliśmy w lekcji prowadzonej przez Pana leśnika. Ciekawostek na temat lasu i leśnych zwierząt wysłuchaliśmy w pięknej, jesiennej scenerii Lasu Bielańskiego. Oglądając najstarsze drzewo w lesie dowiedzieliśmy się jakie są sposoby liczenia wieku drzew. Dzięki naszemu Panu przewodnikowi zobaczyliśmy jak wyglądają kły dzika i poroże sarny. Z lasu wyszliśmy ze świadomością tego, że  przebywając w nim, musimy dostosować się do obowiązujących w nim praw i z poszerzoną wiedzą na temat leśnej przyrody.

W listopadowym czasie śpiewamy deszczowe piosenki, a postanowiliśmy również namalować listopadową aurę. Natomiast nasz słownik poszerzył się o takie określenia jak słota, szaruga, plucha, zawierucha.

Gościliśmy też ponownie psa Lulka, którego tym razem częstowaliśmy jego ulubionymi smaczkami.

W tym tygodniu Słonka utrwalały wiadomości na temat naszego kraju. Uczyły się recytacji wiersza ,,Polska” oraz piosenki ,,Nie ma jak dom”. Poznawały symbole narodowe: godło, flaga, hymn. Utrwalaliśmy słowa czterech zwrotek naszego hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Wykonywaliśmy kotyliony narodowe.

W poniedziałek odwiedzili nas artyści z koncertem muzycznym ,,Oberek na 100 lusterek”. Poznawaliśmy budowę i brzmienie klarnetu. W czasie koncertu dzieci tańczyły oberka.

W czwartek występowaliśmy przed jury konkursu ,,Każdy grać może” w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Andersena. Słonka zaprezentowały grę na instrumentach do wybranej muzyki oraz zaśpiewały piosenkę ,,Melodia rycerska” grając na bębnach, tamburynach i dzwonkach. Dzieci bardzo ładnie wykonały przygotowany repertuar, a ocenę naszego występu pozostawiamy jury konkursu.

W piątek świętowaliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. Nasze Przedszkole już kolejny raz bierze udział w akcji ,,Szkoła pamięta”. Wszystkie grupy z naszego przedszkola zebrały się i odśpiewały hymn Polski. Wszyscy byli ubrani na galowo lub w barwach narodowych. Słonka wystąpiły w wykonanych samodzielnie kotylionach. To był bardzo uroczysty dzień pełen pozytywnych wrażeń.

Kręgi tematyczne:

 • Dbamy o bezpieczeństwo
 • Kochamy Cię, Polsko!
 • Deszczem malowane
 • Nasze emocje

Zadania do realizacji:

 1. Wzbudzanie zainteresowania czytaniem przez wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania
 2. Doskonalenie czytania prostych sylab z poznanymi literami
 3. Wzbudzanie zainteresowania literami „d,D”, „k,K”,”u,U” oraz cyfr 4 i 5 przez różnorodne działania plastyczne, graficzne, konstrukcyjne i ruchowe
 4. Kształtowanie pojęcia liczb 4 i 5
 5. Uświadamianie związku między sytuacjami a ich konsekwencjami
 6. Utrwalanie znajomości europejskiego numeru alarmowego 112
 7. Doskonalenie umiejętności stosowania liczebników głównych i porządkowych
 8. Doskonalenie umiejętności liczenia w szerokim zakresie: dwójkami, piątkami i dziesiątkami
 9. Wzbudzanie zrozumienia konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego przez pieszych
 10. Wzbogacanie słownictwa związanego z tematyką i uściślanie pojęć
 11. Nazywanie wybranych symboli związanych z regionami Polski, ukrytych w podaniach i legendach
 12. Nabywanie wzorców pięknej polszczyzny poprzez słuchanie utworów literackich
 13. Wyrażanie swojego zrozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliski otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych
 14. Doskonalenie umiejętności rozpatrywania otoczenia z własnego punktu widzenia i drugiej osoby, posługiwanie się pojęciami: „w prawo”, „w lewo”, „do tyłu”, „do przodu”
 15. Kształtowanie umiejętności orientowania się na mapie Polski, szczególnie wskazywanie własnej miejscowości
 16. Wdrażanie do prowadzenia kalendarza pogody z zaznaczeniem pór roku, nazw miesięcy i dni tygodnia
 17. Poszerzanie pojęć związanych ze zmianami obserwowanymi w przyrodzie: stany skupienia wody
 18. Kształtowanie postaw proekologicznych
 19. Ilustrowanie zdarzeń, pojęć, zjawisk oraz emocji poprzez różnorodne formy ekspresji: plastyczną, techniczną, muzyczną, mimiczną  i ruchową
 20. Stosowanie w pracach plastycznych pełnej palety barw, eksperymenty z mieszaniem kolorów
 21. Doskonalenie umiejętności podpisywania się własnym imieniem w praktycznych sytuacjach
 22. Porównywanie liczebności zbiorów z określeniem, o ile jest mniej lub więcej elementów
 23. Poznanie znaków „<”, „>”, „=” i układanie oraz odczytywanie zapisów z tymi znakami
 24. Konstruowanie gry planszowej z wykorzystaniem znaków, symboli i wyrazów.

Jak najlepiej zrozumieć dzieciom zjawiska fizyczne i chemiczne? Oczywiście przez zabawę i eksperymenty. Tak jak w minionych latach tak i w tym roku, odbywają się w naszym przedszkolu zajęcia Labo Odkrywcy, które przez doświadczenia odkrywają prawa i zjawiska otaczającego świata. Tym razem zajmowaliśmy się tematem stanów skupienia, a eksperymentowaliśmy z cieczą nienewtonowską, która jest czymś pomiędzy stanem stałym a ciekłym. Nasza ciesz zachowywała się jak ciało stałe, gdy dostarczaliśmy jej energii, a rozpływała się gdy obchodziliśmy się z nią delikatnie. Ciecz nienewtonowska była też doskonałym ćwiczeniem sensorycznym.

W ostatnich dniach minionego tygodnia mówiliśmy o tym czym jest Święto Zmarłych i Zaduszki. Z tej okazji wykonaliśmy z papieru witraże – świeczki.

10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Słuchaliśmy opowiadania o drzewach liściastych i iglastych. Poznawaliśmy ich rolę w przyrodzie. Dopasowywaliśmy dary poszczególnych drzew do ich liści. Wycinaliśmy liście dębu z kolorowego papieru i stworzyliśmy drzewo. Wykonywaliśmy również drzewa inspirowani sztuką Yayoi Kusama. W minionym tygodniu w ramach realizacji programu ,,Z darami natury świat nie jest ponury”wykonywaliśmy drzewa z masy solnej i patyków. Następnie malowaliśmy drzewa farbami i robiliśmy kolorowe liście. Słonka poznały różne techniki tworzenia drzew oraz wykorzystania różnych materiałów i darów natury.

W naszym przedszkolu gościł Lulek – piesek przeszkolony do dogoterapii. Właścicielka Lulka opowiedziała nam o jego zwyczajach, o sposobie jego pielęgnacji i karmienia. Dowiedzieliśmy się, że piesek nie lubi hałasu i gwałtownych ruchów, co doskonale zrozumieliśmy i zachowywaliśmy się bardzo spokojnie, tak by Lulek czuł się u nas komfortowo. Nasz gość poprowadził z nami ćwiczenia, które polegały na naśladowaniu jego ruchów. Poznając Lulka i znaczenie słowa „dogoterapia”, mogliśmy się przekonać, że pies to nie tylko mądre zwierzę ale wspaniały przyjaciel człowieka, który może wspomagać go w chorobie, rehabilitacji i terapii.

W środę mieliśmy przyjemność gościć po raz pierwszy w tym roku szkolnym trio muzyczne. Tym samych rozpoczęliśmy nowy sezon koncertowy w naszym przedszkolu. Za każdym razem muzycy przedstawiają nam nowy instrument, opisują jego budowę i opowiadają jakąś ciekawą historię ubarwioną piękną muzyką i śpiewem. Tym razem koncert zatytułowany był „Czy Kopernik mógł jeść piernik”, a instrumentem przewodnim była trąbka. My również aktywnie uczestniczymy w takim przedstawieniu i zawsze jest to dla nas ciekawe wydarzenie.

To kolejny projekt, w którym bierze udział całe nasze przedszkole. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw proekologicznych i uczenie bycia kreatywnym. Zabawy i twórcza dzialalność na bazie materiałów naturalnych i odpadowych bardzo nam się podoba. Jednym z zadań projektu, które wykonaliśmy w minionym tygodniu było ułożenie „jesiennego dywanu”. Został on wykonany z kasztanów, żołędzi, szyszek, orzechów i liści. Następnie wyobraziliśmy sobie, że w czasie odpoczynku na leśnej polance, jakieś zwierzęta ukradły nam buty, a niektórym nawet skarpetki, wobec tego musieliśmy się poruszać po naszej ścieżce w skarpetkach albo z gołymi stopami. Było to bardzo relaksujące i przyjemne ćwiczenie.

Strony