Słonka

W minionym tygodniu „Słonka” zapoznały się z grupowym kalendarzem urodzin. Dzieci podawały swoje daty urodzenia oraz określały, w jakiej porze roku urodziło się każde z nich. Przy okazji tworzenia kalendarza urodzin dzieci zwróciły uwagę na powtarzające się następstwo pór roku oraz przypomniały sobie nazwy miesięcy. „Słonka” rozwijały również kompetencje matematyczne podczas zabawy „Urodzinowa patera z babeczkami”.

Ważnym tematem zeszłego tygodnia były również emocje. Podczas zabawy z kostką mimiczną „Słonka” próbowały nazywać różne stany emocjonalne. Ćwiczyliśmy również percepcję wzrokową układając z patyczków przedstawione wzory.

W naszym kąciku przyrodniczym zagościły piękne wrzosy. Dzieci dowiedziały się jak o nie dbać, oraz że aktualny miesiąc zawdzięcza im swoją nazwę.

W piątek gościliśmy w sali mamę Heleny, która przeczytała nam kilka książek/opowiadań. Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

15.09. Słonka obchodziły Dzień Kropki. Ten dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia bajki „The Dot” i poznaniu historii Vashti – dziewczynki, która uwierzyła we własne możliwości. Ta historia zainspirowała nas do rozmów o naszych talentach, zainteresowaniach i wspieraniu siebie nawzajem.  Nie zabrakło w tym dniu zabaw z chustą animacyjną, przy muzyce oraz łamigłówek matematycznych związanych z kropkami. Słonka miały również okazję zaprojektować swoje własne kropki, które „ożywały” dzięki  aplikacji Quiver. Powstały również kolorowe, kropkowe dzieła sztuki – prawdziwe drzewa talentów. To był dzień pełen optymizmu, radości i wspólnych zabaw.

Za nami pierwsze dni w przedszkolu po przerwie wakacyjnej. Słonka spędziły ten czas na poznawaniu nowej sali, ustalaniu zasad, które będą obowiązywać przez cały rok oraz integrowaniu się z nowymi kolegami.

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie dużo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu grając
w piłkę nożną, bawiąc się w berka i tworząc bukiety z liści, które zaczęły już opadać z drzew zwiastując jesień.

Stworzyliśmy również kilka prac plastycznych – indywidualnych i grupowych, które służą nam jako ozdoby naszej nowej sali. W minionym tygodniu braliśmy udział w eksperymencie chemicznym, który przygotowała dla nas nasza nowa Pani – Eliza. Wszystkie dzieci z grupy miały okazję samodzielnie stworzyć „wybuchający” wulkan z octu i sody oczyszczonej. To była świetna zabawa!

Założenia do realizacji:

1. Integrowanie dzieci w grupie: nawiązywanie przyjaznych kontaktów, kształtowanie poczucia przynależności do grupy, budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie.

2. Rozumienie i przestrzeganie wspólnie ustalonych zasad dotyczących zgodnego współżycia w grupie:

- uzgodnienie zasad zachowania obowiązujących w grupie, ze szczególnym uwzględnieniem zasad epidemiczno – sanitarnych,

- dbanie o wspólne zabawki i sprzęt w sali oraz o zachowanie porządku w otoczeniu,

- kulturalne zwracanie się do siebie – używanie zwrotów grzecznościowych,

- bezpieczne korzystanie z zabawek i sprzętu ogrodowego.

3.Zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze:

- poznanie podstawowych przepisów ruchu drogowego,

- poznanie niektórych znaków drogowych,

- zaznajomienie dzieci z numerem alarmowym 112,

- rozróżnianie i nazywanie wybranych pojazdów i wydawanych przez nie dźwięków.

4.Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie jesienią: zmiana kolorów liści, ich usychanie i opadanie. Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni.

5. Doskonalenie słuchu fonematycznego oraz przygotowanie do czytania i pisania poprzez:

- wyodrębnianie zdań z wypowiedzi, sylab ze słów,

- analizę i syntezę nazw obrazków,

- czytanie całościowe nazw kącików umieszczonych w sali,

- układanie swojego imienia z liter, według wzoru, a potem – bez wzoru,

- wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych.

6. Kształtowanie orientacji przestrzennej – wyznaczanie kierunków od osi własnego ciała, określanie położenia przedmiotów względem innych przedmiotów.

7. Rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez liczenie obiektów i pokazywanie ich liczby na zbiorach zastępczych (np. na palcach).

8. Rozwijanie poczucia rytmu poprzez udział w zabawach muzyczno-ruchowych.

1 września rozpoczął się rok szkolny 2020/2021, a my rozpoczęliśmy nową przygodę z edukacją przedszkolną. Serdecznie witamy „Słonka” i ich Rodziców po przerwie wakacyjnej. Cieszymy się, że dzieci wróciły do przedszkola uśmiechnięte i wypoczęte. Mamy nadzieję, że cały rok będzie tak radosny, jak nasz pierwszy dzień, miło spędzony na poznawaniu nowej sali i zabawek. Życzymy dzieciom dużo słońca, uśmiechu oraz wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku.

Ahoj przygodo!