Słonka

25.11.2021r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia towarzyszyły nam pluszowe misie, które dzieci przyniosły ze swoich domów. Słonka wysłuchały wiersz pt. "Miś", wykonały prace plastyczne z gazet, a także poszukiwały ukrytego misia w ogrodzie. Prawdziwą atrakcją była misiowa fotobudka - wszyscy (łącznie z Paniami) wchodzili po kolei do budki z kartonu, aby na chwile stać się brązowym misiem :-)

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowiu i jak należy o nie dbać. Omawialiśmy poszczególne piętra piramidy żywieniowej, dzięki czemu Słonka dowiedziały się na przykład, że warzywa i owoce stanowią podstawę zdrowych nawyków żywieniowych. Poruszyliśmy również temat znaczenia niektórych produktów na zdrowie zębów. Aby uświadomić dzieciom jak ważne jest szczotkowanie zębów wykonaliśmy eksperyment z jajkiem i octem. Ocet rozpuścił skorupkę jajka w 24 godziny (kwas rozkłada wapń i zasadniczo „zjada” skorupkę jajka). Dzieci dowiedziały się, że chociaż nie dzieje się to tak szybko, jak reakcja między jajkiem a octem, podobna reakcja zachodzi w ustach. Bakterie w nich żyjące tworzą kwasy, gdy są łączone z cukrem w spożywanych produktach i  napojach. Dzięki temu eksperymentowi Słonka dowiedziały się, że kwasy mogą rozkładać szkliwo zębów, jeśli nie szczotkują ich zbyt często i nie zwracają uwagi na ilość spożywanych słodyczy.

W zeszłym tygodniu poznaliśmy również literę „K”, cyfrę „6” oraz uczyliśmy się piosenki „Uśmiechnij się do sera”, której tekst zachęca m.in. do dbania o zdrowie poprzez zażywanie odpowiedniej ilości ruchu. Dlatego też w piątek ochoczo ruszyliśmy do Akademii Wychowania Fizycznego na zajęcia z Judo, gdzie świetnie się bawiliśmy dbając przy okazji o zdrowie.

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć u siebie dwie mamy.

Jedna z mam opowiedziała dzieciom o zawodzie dentysty, a druga mama przeczytała nam bajkę o Kubusiu Puchatku, opowiadanie było pełne humoru.

W tym tygodniu zagościła u nas literka „D,d”, którą pisaliśmy i nawet układaliśmy ze sznurka co nie było wcale takie proste :) Przed pisaniem dzieci poćwiczyły swoje ręce przez ugniatanie i zabawę małymi piłeczkami.

Skoro pojawiła się literka „d” to i nie zabrakło wyrazu i słowa „dom”. Dom- jako budynek i jako symbol bezpieczeństwa, trwałości, schronienia i rodzinnego ciepła.

Rysowaliśmy domki, układaliśmy je z figur geometrycznych i lepiliśmy z masy solnej.

Omawialiśmy też sprzęty elektroniczne, które znajdują się w każdym domu i ułatwiają nam życie.

Przez ostatnie dwa tygodnie gromadzimy różne materiały odpadowe i przygotowujemy się do wykonania robotów, które mamy nadzieję całkowicie wyręczą człowieka w porządkach domowych:-).

Tydzień mieliśmy naprawdę wypełniony bo jeszcze ćwiczyliśmy pod okiem trenera na AWF (tym razem – Judo) a także gościliśmy w kinie i oglądaliśmy film pt. „Samsam”.

Tworzyliśmy też prace plastyczne do wierszy Jana Brzechwy. Dzieci postanowiły, że będą to takie utwory jak: „Pali się”, „Arbuz” i „Jajko”. Jedna z prac została wysłana na konkurs. Niestety można było wybrać tylko jedną, a wszystkie na to zasłużyły.

Jako, że 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to w piątek rozmawialiśmy właśnie o tym, że nie tylko dorośli posiadają swoje prawa ale dzieci również.

15 listopada gościliśmy w naszej sali mamę Igi, która jest stomatologiem. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Pani stomatolog wyjaśniła dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz częste wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie zabrakło również zajęć praktycznych, podczas których Słonka miały okazję zapoznać się z narzędziami stomatologicznymi, a także zrobić wypełnienie w gipsowym odlewie szczęki. Wszyscy byli zachwyceni i w wielkim skupieniu wykonywali bardzo trudne i wymagającą precyzji zadanie. Na koniec  zajęć wszyscy otrzymali od mamy Igi naklejki i kolorowanki.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Doktor za wizytę i cenne porady!

Dnia 10 listopada Słonka obchodziły Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowały ten ważny dla nas – Polaków dzień. Podczas zajęć obejrzeliśmy film edukacyjny „Polak mały”, dzięki któremu Słonka miały okazję utrwalić wiadomości na temat symboli narodowych i wydarzeń historycznych Polski. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Nie zabrakło w tym dniu przygotowywania prac plastycznych – dzieci wykonały własnoręcznie kotyliony, a także wyklejały flagę naszego kraju kuleczkami z krepiny. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

Zadania do realizacji:

 • Rozwijanie mowy
 • Budzenie szacunku dla rodziców za to, co dają dzieciom.
 • Wprowadzenie do świata wartości, takich jak dobro, przyjaźń, miłość, empatia, piękno, szacunek.
 • Rozwijanie analizy i syntezy słuchowej.
 •  Poznanie litery "i", "t", "d", "k" – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
 • Utrwalanie poznanych liter.
 • Utrwalenie wyglądu i nazwy poznanych figur geometrycznych:
 • Poznanie zapisu cyfrowego liczby 4, 0, 5, 6.
 • Rozwijanie szybkości i zwinności.
 • Rozwijanie umiejętności wokalnych.
 • Wyrabianie poczucia świadomości ruchu.
 • Rozwijanie sprawności manualnych.
 • Wykorzystywanie w pracy materiałów odpadowych.
 • Poznawanie właściwości magnetycznych magnesu.
 • Budzenie zainteresowania przyrodą nieożywioną.
 • Rozwijanie słuchu fonematycznego.
 • Podawanie cech rodziców.
 • Rozwijanie sprawności fizycznej.
 • Uświadamianie, że zabawy dawne i obecne są podobne.
 • Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
 • Dostrzeganie i kontynuowanie rytmu.
 • Poznawanie wiadomości o wybranych urządzeniach elektrycznych i ich zastosowaniu w domu.
 • Rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
 • Poznawanie zwyczajów kotów i psów.
 • Rozwijanie narządów artykulacyjnych.
 • Uświadamianie dzieciom ich praw.
 • Poznawanie cech trójkąta.
 • Wprowadzenie znaków "=", "<", ">".
 • Przybliżenie zjawiska przewodnictwa cieplnego, oraz materiałów które przewodzą ciepło.
 • Zapoznanie z międzynarodowym dniem praw dziecka.
 • Zachęcanie do zdrowego stylu życia.
 • Zachęcanie do dbania o czystość.
 • Zachęcanie do przygotowywania prostych potraw i przestrzegania higieny w trakcie ich przygotowania.
 • Uwrażliwianie dzieci na sytuacje które nie sprzyjają bezpieczeństwu.
 • Uświadamianie potrzeby szukania pomocy u lekarza w razie choroby.
 • Zachęcanie do dbania o zęby.

 

TEMATY KOMPLEKSOWE:

1. Moja rodzina

2. Mój dom

3. Moje prawa i obowiązki

4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo

W ostatnim tygodniu października interesowaliśmy się, mimo ładnej pogody na zewnątrz, deszczem, skąd się bierze deszcz? Jaki jest proces obiegu wody

w przyrodzie i jak bardzo jest ona potrzebna do życia.

Dzieci namalowały deszcz farbami przy muzyce Vivaldiego "Jesień" . Było to bardzo relaksujące zajęcie a przy okazji powstały piękne obrazy.

Ciekawym tematem, który poruszaliśmy było ciało człowieka. Omawialiśmy narządy wewnętrzne człowieka, czynności życiowe i ich znaczenia dla naszego życia. 

Dzieci zapoznały się z twórczością i postacią van Gogha. Zainspirowane  obrazami artysty namalowały własne autoportrety. Trzeba przyznać, że bardzo udane.

Nie zabrakło w minionym tygodniu zabaw ruchowych metodą Weroniki Sherborne, wierszyków i zabaw paluszkowych, które ćwiczą i rozluźniają palce.

W tym tygodniu pisaliśmy cyferkę 4, a z panią od matematyki, która przychodzi do nas w każdy piątek dzieci wycinały zegary z papieru i uczyły się ustawiać pełne godziny.

Tydzień zakończyliśmy chwila refleksji na temat Święta Zmarłych.

27.10 Słonka uczestniczyły w zajęciach z cyklu Labo Odkrywcy. Tematem był "Tajemniczy kosmos". Dzieci zapoznały się z pojęciem siły grawitacji oraz budową Układu Słonecznego. Słonka miały również okazję bawić się piaskiem kinetycznym.

Początek minionego tygodnia przywitał nas piękną pogodą więc zabawa liśćmi i w liściach dała dzieciom dużo radości. Obchodziliśmy również Dzień Poczty co było okazją do przypomnienia sobie przez Słoneczka własnych adresów zamieszkania. Uczyliśmy się także jak adresować koperty i gdzie przyklejać znaczki aby wysłać listy - niespodzianki do swoich rodzin. Przeczytaliśmy wiersz J. Brzechwy " Depesza" żeby dzieci dowiedziały się w jak przesyłano wiadomości w czasach bez telefonów komórkowych i Internetu.

W środę gościła u nas mama Jerzego, która przeczytała opowiadanie o zbuntowanych literkach. 

Przypominamy, że jak zawsze dwa razy w tygodniu odbywają się u nas lekcje rytmiki prowadzone przez P. Anię. Aktualnie dzieci przygotowują się do nagrania piosenki na konkurs.

W zeszłym tygodniu nie zabrakło też prac plastycznych. Dzieci pracowały z węglem rysunkowym i wykonały liście techniką frotażu a także jeże i " wypieki" z masy solnej, które po wyschnięciu zostaną jeszcze ozdobione.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych tj. Budowanie schronienia zimowego dla jeży i naśladowanie jeży, zabawie w liście i wiatr z użyciem pasków bibuły i gazet.

Był też czas na naukę i nowe wiadomości.

Zagościła u nas literka "m". Dzieci dowiedziały się z czego powstaje wełna, chleb i papier.

Nadszedł już czas na ćwiczenia w pisaniu ważne jest więc usprawnianie motoryki małej dlatego Słoneczka bawią się m.in. plasteliną co bardzo lubią.

Tydzień zakończył się udanie bo dzieci były na AWF- ie gdzie ćwiczyły i bawiły się pod okiem P. Artura, trenera szermierki.

12 października odwiedziliśmy ciekawe miejsce - farmę dyń. Słonka od samego rana były bardzo podekscytowane wycieczką - sama jazda autokarem okazała się wielką atrakcją!

Po przyjeździe na miejsce czekała na nas cała masa atrakcji: labirynt ze słomy, karmienie królików, kóz i alpak, zabawa w parku huśtawek oraz długa wyprawa na pole dyniowe w poszukiwaniu własnej dyni.

Na koniec zajadaliśmy się kiełbaskami z ogniska. Wycieczka była bardzo udana!

Strony