Smerfy

Zadania do realizacji:

 1. Kształtowanie poczucia rytmu.
 2.  ozwijanie umiejętności skupienia uwagi na przekazie literackim.
 3. Posługiwanie się liczebnikami głównymi w zakresie 4 i więcej.
 4. Stosuje pojęcie „mniej”, „więcej”.
 5. Rozwijanie sprawności ruchowej.
 6. Budzenie zainteresowania historią Ziemi.
 7. Rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej.
 8. Zapoznanie się z występowaniem zjawisk atmosferycznych podczas zimy.
 9. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
 10. Rozwijanie umiejętności wokalnych.
 11. Stosowanie pojęcia : obok, na, pod, nad, między
 12. Poznawanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
 13. Nauka współdziałania.

Tematy kompleksowe:

1. Jak wygląda świat przed milionami lat

2. Idzie zima ze śniegiem

3. Idą święta

4. Projekt Emocje

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i zdrowiu, o tym jak o nie dbać. Smerfy zapoznały się bliżej z pracą lekarza. Wiedzą, że specjalista od chorób dziecięcych jest pediatra. Dzieci chętnie opowiadały o własnych doświadczeniach związanych z wizytą u lekarza oraz wykonały karetkę pogotowia ratunkowego z kartonu. 19 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Rozmawialiśmy o tym jakie dzieci mają obowiązki w domu jak i w przedszkolu, ale przede wszystkim mówiliśmy, że bez względu na wiek mają one swoje prawa. 24 listopada odbyły się zajęcia Labo Odkrywcy „Zobaczyć dźwięk”. Smerfy z zainteresowaniem przyglądały się w jaki sposób za pomocą szklanki z wodą można uzyskać różne efekty dźwiękowe. W zeszłym tygodniu nasze przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach sensorycznych. Poznały nową technikę malowania farbą- wydmuchując strumień powietrza na kroplę farby z użyciem słomki. To był bardzo kreatywny tydzień!

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia, jeden z najbardziej ulubionych dni przedszkolaków.

Siedząc w kole opowiadaliśmy sobie o swoich ukochanych misiach, pluszakach i zabawkach. Oglądaliśmy i czytaliśmy książki 

o różnych misiach.  Zrobiliśmy misiową gimnastykę rozwijającą naszą sprawność fizyczną, nie zapomnieliśmy o tradycyjnej zabawie

"Stary niedźwiedź mocno śpi..." którą bardzo uwielbiamy! Na sam koniec wykonaliśmy piękne, brązowe misie i zrobiliśmy sobie zdjęcia w misiowej fotobudce.

 

Tego dnia utrwalaliśmy misiowy wierszyk, zachęcamy do powtarzania w domu:

Jestem sobie mały miś.

Bawię się w przedszkolu dziś.

Mam dwa uszka do słuchania,

Rączki dwie do pomagania,

Bużkę co mówi cichutko,

Nogi co chodzą wolniutko.

Teraz dotknę kolan dwóch,

Taki jestem Misiu - Zuch!

Ostatnio Smerfy korzystając z pięknej pogody udały się spacer w okolicy przedszkola. Ćwiczyliśmy chodzenie w parach i oglądaliśmy budynki, które porównywaliśmy pod względem wysokości. Zwróciliśmy uwagę na przyrodę, która przygotowuje się już do zimy. Pod naszymi nogami leżało bardzo dużo kolorowych liści. Korzystając z okazji przypomnieliśmy sobie także zasady bezpieczeństwa na drodze. To był bardzo ciekawy, jesienny spacer.

W minionym tygodniu dużo rozmawialiśmy na temat swoich domów. Dzieci utrwalały wiedzę o tym, jak się nazywają i gdzie mieszkają. Mówiliśmy o różnorodności domów budowanych przez ludzi( domy murowane jednorodzinne, domy drewniane, bloki, wieżowce). Smerfy chętnie robiły prace plastyczne z wykorzystaniem figur geometrycznych - wykonały kolorowe domki.

10 listopada wzięliśmy udział w uroczystym odśpiewaniu " Mazurka Dąbrowskiego" przed Narodowym Świętem Niepodległości. Dzieci chętnie wykonały flagę Polski, ponad to dowiedziały się co przedstawia nasze godło, zapoznały się z zarysem Polski na mapie. Wiedzą, że Warszawa to stolica Polski.

Smerfy pięknie zaśpiewały Hymn- była to wzruszająca chwila.

5 listopada świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Jak my uwielbiamy bajki! Każdy opowiedział o swojej ulubionej bajce oraz o swoim ulubionym bohaterze. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące postaci z bajek. Czytaliśmy książki wybrane przez dzieci. Bawiliśmy się do piosenki "My jesteśmy krasnoludki" i wykonaliśmy krasnoludka przyklejając odpowiednie elementy do kartki. My jesteśmy Smerfy, w związku z tym wykonaliśmy Smerfową gimnastykę, a następnie pokolorowaliśmy i wycięliśmy Smerfa. Każdy kolorował według własnego pomysłu, nasze Smerfy wcale nie są niebieskie, ale każdy jest bardzo wyjątkowy. 

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o rodzinie. Każdy z nas opowiedział o swojej rodzinie, utrwalaliśmy nazwy członków rodziny, mówiliśmy o tym co lubimy robić z rodzicami i rodzeństwem. Rozmawialiśmy także o tym jakie uczucia kojarzą nam się z rodziną, słuchaliśmy piosenki "Moja mama i mój tata" i wykonaliśmy prace plastyczne- serduszko i ramkę na zdjęcia. Czas umilały nam zabawy taneczne, ruchowe oraz tor przeszkód.  Nauczyliśmy się wyliczanki na palcach, zachęcamy do powtarzania w domu, zaczynamy od kciuka:

 Ten pierwszy to dziadziuś,

 A przy nim babunia

 Największy to tatuś

 A przy nim mamunia

 A to ja dziecnika mała

 I oto moja rodzinka cala!

 

Mieliśmy również specjalnego gościa, mamę Oli która przyszła do nas w odwiedziny czytając nam książki pt. "Basia i wyprawa do lasu" oraz "Mam już 4 lata". Bardzo dziękujemy za wizytę i poświęcony czas. 

Tematy do realizacji:

 1. Nazywanie członków bliższej i dalszej rodziny: mama, tata, brat, siostra, babcia, dziadek, wujek, ciocia, podawanie wiadomości na temat ważniejszych wydarzeń z życia rodzinnego.

 2. Poznawanie wybranych urządzeń gospodarstwa domowego.

 3. Uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń elektrycznych bez zgody dorosłych.

 4. Rozwijanie wartości patriotycznych.

 5. Kształtowanie odpowiednich nawyków zapobiegania chorobom wycieranie nosa, zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania itp.)

 6. Liczenie wyodrębnionych przedmiotów z wymienianiem liczebników głównych, w zakresie dostępnym dziecku; dostrzeganie roli ostatniego liczebnika.

 7. Słuchanie piosenek o prostej linii melodycznej, śpiewanej przez nauczyciela; próby zapamiętywania tekstu i melodii.

 8. Rozwijanie sprawności całego ciała, w tym sprawności rąk.

 9. Wykorzystywanie figur geometrycznych w ćwiczeniach matematycznych, zabawach, grach.

Tematy kompleksowe:

 1. Moja rodzina.

 2. Mój dom.

 3. Moje prawa i obowiązki.

 4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo.

18 października obchodziliśmy Święto Poczty Polskiej. Smerfy miały okazję zapoznać się bliżej z zawodem Listonosza. Dzieci dowiedziały się, że jest to odpowiedzialna praca. Listonosz musi dostarczyć listy, paczki, dokumenty pod wskazany adres do osób, które na nie czekają.

Oglądaliśmy historyjkę obrazkową „droga paczki”, segregowaliśmy znaczki i każdy Smerf narysował swój wymyślony znaczek.

 

25 października dzieci świętowały Dzień Kundelka- czyli pieska wielorasowego. Z tej okazji Smerfy miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku- uwrażliwić się na naszych czworonożnych przyjaciół.

 

W ostatnich dniach dużo rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie, o tym, że dzień jest krótszy, że słońce nie grzeje tak jak latem, częściej bywają dni deszczowe i pochmurne, trzeba się ubierać cieplej ale mimo to jesień jest piękna i można korzystać z jej uroków.

My się nie nudzimy- wykonujemy rożne prace plastyczne, a ostatnio piękne kolorowe parasole!

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach przygotowujących się na nadejście zimy. Poznaliśmy zwyczaje wiewiórek, jeży i niedźwiedzi. Nasze Smerfy rozwijały poczucie wrażliwości, empatii na otaczającą przyrodę. Wiedzą, że niektóre zwierzęta muszą ciężko pracować robiąc zapasy na zimę.
Dzieci bardzo chętnie zrobiły pracę plastyczną pt. "Leśne zwierzęta" z wykorzystaniem rolek po papierze. Dzięki wyklejaniu mniejszych elementów ćwiczyły swoje zdolności manualne.
Wspaniale poradziły sobie również ze zrobieniem wiewiórek metodą wyrywanki.
Dzieci bawiły się chętnie w zabawy "Stary niedźwiedź mocno śpi" oraz " Wiewiórki do dziupli".
Poznaliśmy również nową piosenkę " Jesienne zapasy" - łączyliśmy śpiew z elementami ruchu- Smerfy chętnie rozwijają swoje poczucie rytmu!
To był bardzo wesoły i twórczy tydzień.

Strony