Smerfy

Z niecierpliwością czekaliśmy na dzień, w którym odbędzie się bal karnawałowy. Opowiadaliśmy już od kilku dni jakie przebrania przygotowujemy na tę okazję. Wreszcie we wtorek po sesji zdjęciowej wkroczyliśmy na parkiet i bawiliśmy się przy dźwiękach ulubionych hitów, które prezentował DJ, a piosenka „Pij Wojanka do białego ranka” pobiła rekord, wszyscy ją śpiewali. Zabawa przy muzyce jest fajna ale też wyczerpująca, dlatego z podwójnym apetytem zjedliśmy obiad i gofry serwowane na podwieczorek.

Początek minionego tygodnia rozpoczęliśmy kulinarnie, ponieważ 9 lutego obchodzony jest Dzień Pizzy. Po porządnym umyciu rąk i ubraniu fartuszków, przygotowaliśmy swoje pizze z ulubionych składników. Po ułożeniu kolorowych placków na papierze do pieczenia niecierpliwie czekaliśmy aż nasze smakołyki powrócą do nas upieczone i pachnące. Pizze zjedliśmy na podwieczorek. Każdemu smakowały.

Obszar fizyczny:
• angażowanine do podejmowania zabaw ruchowych, naśladowczych i pozawerbalnych, służących pełniejszemu poznaniu otaczającego świata
• kształtowanie umiejętności odpoczynku i wyciszania się
• rozwijanie sprawności motorycznej poprzez udział w zabawach gimnastcznych i ruchowych
• budowanie odporności organizmu przez zabawy na świeżym powietrzu
• rozwijanie sprawności manualnej przez zabway grafomotoryczne i manipulacyjne
Obszar emocjonalny:
• tworzenie radosnej atmosfery na balu karnawałowym
• budowanie pozytywnych skojarzeń związanch z zimową aurą
• kształtowanie odporności psychicznej poprzez uczestnictwo w zabawach z rywalizacją
• kształtowanie poczucia estetyki przez kontakt z różnymi dziełami sztuki
Obszar społeczny:
• budowanie pozytywnych relacji w grupie przez udział we wspólnych zabawach
• rozwijanie zdolności wypowiadania się na forum grupy oraz uważnego słuchania wypowiedzi innych osób
• kształtowanie postaw patriotycznych
• odkrywanie w najbliżym otoczeniu miejsc, związanych ze sztuką
Obszar poznawczy:
• zapoznanie z tradycjami okresu karnawałowego
• rozbudzanie twórczego myślenia przez zabawy rozwijające wyobraźnię
• organizowanie zabaw sprzyjających nabywaniu umiejętności matematycznych
• rozwijanie zmysłów słuchu, wzroku i dotyku
• kształtowanie słuchu muzycznego przez wspólny śpiew i zabawy muzyczne
• rozwijanie umiejętności językowych przez twórcze zabawy słowne
• rozwijanie sprawności aparatu arrtykulacyjnego
• podejmowanie zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów
• tworzenie warunków do podejmowania zabaw konstrukcyjnych
• budowanie doświadczeń związanych z orientacją w przestrzeni oraz na kartce
• kształtowanie słuchu fonematycznego przez zabawy z wyrazami i zdaniami
• budzenie ciekawości i zainteresowania światem przyrodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem krain polarnych
• poznawanie fizycznej mapy Polski
• poznawanie legend związanych z polskimi miastami
• zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt zamieszkujących Wisłę i jej okolice
• poznanie pojęcia „sztuka” oraz wskazywanie przykładów z życia codziennnego, w których występują różne dziedziny sztuki
Kręgi tematyczne:
• Karnawałowe zabawy
• Zimowa zabawa
• Nasza Wisła
• Co to jest sztuka?

Pod koniec stycznia braliśmy udział w zajęciach „Detektyw Labolek na tropie”, w czasie których zapoznaliśmy się z techniką daktyloskopii. Smerfy dowiedziały się, że każdy człowiek ma inny odcisk palca, żeden się nie powtarza i nie jest taki sam nawet u bliźniąt. Sami mieliśmy też okazję zobaczyć jak odkryć niewidoczne odciski palców.
Nasz najmłodszy kolega z grupy świętował swoje czwarte urodziny, a jego mama przeczytała nam bajkę i rozdała nam naklejki.
W minionym tygodniu zajmowaliśmy się tematem kosmosu. Za pomocą prostego eksperymentu z globusem i latarką zrozumieliśmy na czym polega następstwo dnia i nocy.
Cały tydzień trwały przygotowania do Dnia Babci i Dziadka. Wykonywaliśmy prezenty, ćwiczyliśmy wierszyki i piosenki.

Inspiracją do naszych zabaw w minionym tygodniu była zima. Śpiewaliśmy piosenki o zimowej tematyce, składaliśmy bałwanka z takiej ilości kółek jaka wypadła na kostce, „chodziliśmy” po krze lodowej, tworzyliśmy zimową monotypię, obserwowaliśmy jak w naszej sali topnieje śnieg i jak powstała po nim woda zamarza na mrozie. Porównywaliśmy czym różni się śnieg prawdziwy od sztucznego, zrobionego z mąki ziemniaczanej. Były również zabawy na śniegu w przedszkolnym ogrodzie, a także koncert muzyczny zatytułowany „Miś na balu”. Świętowaliśmy również pierwsze, piąte urodziny w naszej grupie. Nasz pięciolatek poczęstował nas
babeczkami, a my zgodnie z naszą tradycją wykonaliśmy dla niego album z rysunkami.

Wszyscy w dobrym zdrowiu powróciliśmy po świętach do codziennych zajęć. Na dworze zrobiło się biało i mroźnie, co bardzo nas cieszy, bo które dziecko nie lubi bawić się na śniegu. Po rozmowach na temat pożegnania Starego i powitania Nowego Roku wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą fajerwerki, choć zauważyliśmy też, że zwierzęta w tym czasie odczuwają lęk przed hałasem i należy im zapewnić warunki, aby słyszały dźwięk wystrzałów jak najciszej. W nowym roku braliśmy już udział w zajęciach zumby. Był taniec, ćwiczenia i „bitwa na śnieżki”, takie z papieru. Pomału rozpoczęły się też przygotowania do ważnej uroczystości, Dnia Babci i Dziadka.

Zaczynamy drugie przedszkolne półrocze życząc sobie i Wam dużo zdrowia, radości, przyjaciół i energii do nowych wyzwań.

Obszar fizyczny:
• uczestniczenie w zabawach ruchowych i muzycznych
• ćwiczenie sprawności manualnej
• porządkowanie i dekorowanie sali
• uczestniczenie we wspólnym przygotowaniu poczęstunku
Obszar emocjonalny:
• wczuwanie się w emocje innych
• przedstawianie swoich emocji i uczuć
• dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego zimą
Obszar społeczny:
• przestrzeganie ustalonych zasad i reguł
• uważne słuchanie wierszy i opowiadań
• nauka współpracy
• komunikowanie się z rówieśnikami i dorosłymi w sposób werbalny i niewerbalny
• wdrażanie do okazywania szacunku osobom starszym
• odczuwanie i przejawianie swojej przynależnosci do rodziny
Obszar poznawczy:
• poznawanie zastosowań globusa
• poznawanie następstwa dnia i nocy
• uczestniczenie w eksperymentach
• nazywanie poszczególnych części dnia
• śpiewanie piosenek, ilustrowanie słów ruchem
• nazywanie planet Układu Słonecznego
• nazywanie obiektów w przestrzeni kosmicznej
• poznawanie charakterystycznych cech zimy
• klasyfikowanie przedmiotów ze względu na podaną kategorię
• formułowanie wypowiedzi i odpowiadanie na pytania
• poznanie zasad bezpiecznej zabawy na śniegu
• przeliczanie przedmiotów w dostępnym zakresie
• poznawanie liczebników głównych
• rozumienie pojęcia „para”
• porównywanie długości
• rozwiązywanie zagadek sensorycznych
• rozwijanie kreatywności przez wykonywanie prac plastycznych
• poznawanie różnych zawodów
• doskonalenie wrażliwości słuchowej
• poznawanie przedmiotów używanych w kuchni dawniej i dziś
Kręgi tematyczne:
• Kosmos pełen gwiazd
• Zimowy krajobraz
• Czas z babcią i dziadkiem
• Dawne zawody

We wtorkowy poranek byliśmy bardzo podekscytowani, gdyż miał odwiedzić nas ważny gość. Po przeczytaniu listu od Mikołaja dowiedzieliśmy się, że miał on po drodze kilka przygód i będzie nieco spóźniony, a my w czasie oczekiwania na niego mamy wykonać kilka zadań, co chętnie uczyniliśmy. A były to różne konkurencje jak np. slalom narciarski, zabawa w kole z podawaniem sobie prezentów, rzucanie paczek do komina. Mikołaj okazał się bardzo sprytny, bo w czasie gdy my byliśmy zajęci
zabawą, on podłożył prezenty pod choinki. Chętnie zaśpiewaliśmy mu piosenki i zatańczyliśmy razem z nim. Widać było, że był on bardzo wzruszony przyjęciem i chętnie robił sobie z nami zdjęcia. Po czwartku pełnym wrażeń postawiliśmy na relaks. W piżamach, na wygodnych poduszkach oglądaliśmy świąteczną bajkę o Rudolfie Czerwononosym. Było fajnie i przytulnie.

Nadszedł grudzień - magiczny miesiąc. W sali zabłysły światełka choinki, na oknach pojawiła się zimowa dekoracja, a na parapecie zostały umieszczone świąteczne ozdoby. Smerfy nauczyły się kilku świątecznych piosenek i kolęd, co trzeba przyznać przychodzi im z dużą łatwością. Dzieci wspólnie wykonały bardzo długi łańcuch choinkowy z kolorowych pasków.
W poniedziałkowy poranek odnaleźliśmy pod choinką prezenty od Mikołaja, który zapowiedział, że jeszcze się u nas pojawi.
W pierwszym dniu grudnia rozpoczęliśmy otwieranie kalendarza adwentowego. W tym roku w każdym okienku znajdujemy małe książeczki.
Na warsztach świątecznych razem z rodzicami śpiewaliśmy i tworzyliśmy ozdoby takie jak bałwanek ze skarpetki i choinka z tektury. Do pełni szczęścia i poczucia zimowego klimatu brakuje nam tylko śniegu ale wciąż mamy nadzieje i czekamy.

Smerfy nie mogły doczekać się dnia, w którym będą przygotowywać pierniczki. Mają już w tej kwestii doświadczenie, ponieważ robiły już ciasteczka w zeszłym roku, wiedziały więc jakie składniki są potrzebne do ciasta i jak zrobić lukier do ozdabiania. Przypomniały sobie również jak pachnie przyprawa do piernika. Wypieki się udały i zostały pięknie ozdobione. Tylko nielicznym udało się zabrać choć jednego pierniczka do domu, gdyż prawie wszystkie zostały szybko zjedzone.

Strony