Tygryski

25 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Rozmawialiśmy o ulubionych misiach – pluszakach i o życiu niedźwiedzi. Przypomnieliśmy sobie skąd się wzięło to święto. Dzieci poznały historię o misiu nazwanym Teddy. Tygryski wykonywały prace plastyczne na temat misiów różnymi technikami. Dzieci miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia w misiobudce. Tygryski z okazji tego święta otrzymały Dyplom Przyjaciela Prawdziwego Misia Pluszowego.

Podczas ostatnich zajęć badawczych Labo Odkrywcy "Zobaczyć dźwięk". Mieliśmy okazję poznać mechanizm działania zmysłu słuchu oraz budowę ucha. Mogliśmy wydobyć dźwięk z kieliszków napełnionych różną ilością wody oraz zaobserwować różnice w ich brzmieniu. Zaangażowaliśmy się w udział w zajęciach, które sprawiły nam mnóstwo radości.

23 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. W tym dniu dzieci zadbały o swoje kredki w piórnikach. Najpierw zatemperowały swoje kredki i je poukładały, następnie wykonały nimi rysunek na dowolny temat. Dzieci postanowiły dbać o swoje kredki, które są im bardzo potrzebne i trudno by się było bez nich obyć.

23 listopada byliśmy w kinie na filmie ,,Trolle 2”. Bohaterowie filmu Poppy i Mruk wyruszają w podróż po różnych muzycznych krainach Trolli, by pogodzić wszelkie waśnie i zjednoczyć różnorodny świat i jego mieszkańców. W trakcie seansu filmowego dzieci mogły usłyszeć i poznać różne gatunki muzyczne oraz dowiedzieć się, że każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania. Film bardzo się dzieciom podobał, był wesoły i pouczający. Myślę, że pasował idealnie dla naszych Tygrysków chodzących do muzycznego przedszkola.

W ubiegłym tygodniu przygotowywaliśmy się do Święta Odzyskania Niepodległości. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe: flaga, godło, hymn. Utrwalaliśmy słowa czterech zwrotek hymnu. Wykonywaliśmy kotyliony oraz tematyczne prace plastyczne. Tygryski poznały legendę ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Dowiedziały się dlaczego biały orzeł jest w godle Polski. W środę 10 listopada w naszej sali świętowaliśmy Dzień Odzyskania Niepodległości. Dzieci udekorowane zostały własnoręcznie wykonanymi kotylionami. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego''. Tygryski dowiedziały się, że w czwartek 11 listopada jest w tym roku 103 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia Tygryski miały okazję brać udział w zagadkach dotyczących ich ulubionych bajek. Wskazywały odpowiednią ilustrację, która nawiązywała do danej bajki. Kolorowały też ilustracje z bajek m.in. Piotrusia Pana, Królewny Śnieżki oraz Kota w Butach. Każde z dzieci mogło opowiedzieć o swojej ulubionej bajce innym dzieciom. Na koniec dzieci mogły wcielić się w bohaterów bajek. 

Zadania do realizacji:

 1. Uświadomienie ważnej roli rodziny i rodziców w życiu dziecka.
 2. Poznawanie członków rodziny i ich nazywanie.
 3. Kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do rodziców i najbliższej rodziny.
 4. Rozpoznawanie i nazywanie wybranych symboli narodowych – godło, flaga, hymn.
 5. Rozbudzanie uczuć patriotycznych.
 6. Doskonalenie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słownych
 7. i obrazkowych.
 8. Poznawanie polskich legend.
 9. Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela.
 10. Poznawanie liter: t T, i I, d D, k K.
 11. Poznawanie cyfr: 5, 0, 6.
 12. Rozwijanie wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej.
 13. Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi – rozwijanie mowy i myślenia.
 14. Rozwijanie kompetencji matematycznych w zabawach.


 

Tematy kompleksowe:

1. Moja Rodzina.

2. Polska – piękny kraj.

3. W świecie polskich legend.

4. Nasza planeta.

27 października Tygryski uczestniczyły w zajęciach badawczych Labo Odkrywcy ,,Tajemniczy kosmos”. Dzieci poznawały budowę Układu Słonecznego. Podróżowały rakietą na inne planety utrwalając ich nazwy i dowiadując się ciekawostek na ich temat. Zapoznały się z pojęciem siły grawitacji. Dzieci miały możliwość pobawić się piaskiem kinetycznym co sprawiło im wiele radości.

25 października Tygryski obchodziły Dzień Kundelka, tego dnia przypomnieliśmy sobie jak należy dbać o swojego pupila oraz jakie obowiązki mają właściciele czworonogów.Tygryski kolorowały ilustrację przedstawiającą naszych czworonożnych przyjaciół. Na koniec dzieci mogły zbudować z klocków własne pieski.

W ubiegłym tygodniu Tygryski rozmawiały na temat jesiennej pogody. Omawialiśmy zjawiska atmosferyczne, takie jak: wiatr, zachmurzenie, deszcz, burza, mgła. Dzieci poznawały i dopasowywały odpowiedni strój do danej pogody. Opowiadały, kiedy wiatr może pomóc, a kiedy może zaszkodzić. Dowiedziały się jak jest wykorzystywany w życiu roślin i ludzi. Poznawały literę ,,o,O” oraz cyfrę 3. Tygryski wykonywały parasole techniką wydzierania ( wydzieranka) rozwijając umiejętności manualne.

Strony